استخوان قورباغه سینمایی قورباغه فیلمنامه

استخوان: قورباغه سینمایی قورباغه فیلمنامه مهران رجبی نیوشا ضیغمی برنامه ریزی مهران غفوریان

گت بلاگز اخبار اجتماعی مرگ زودرس پایتخت نشینان

بیش از ٢٢ هزار نفر از مردم شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران دچار فوت زودهنگام در سال گذشته شده است اند؛ یعنی در سنی کمتر از ٦٥ سال و درحالی که هنوز دوران میان سال

مرگ زودرس پایتخت نشینان

مرگ زودرس پایتخت نشینان

عبارات مهم : ایران

بیش از ٢٢ هزار نفر از مردم شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران دچار فوت زودهنگام در سال گذشته شده است اند؛ یعنی در سنی کمتر از ٦٥ سال و درحالی که هنوز دوران میان سالی خود را به آخر نرساندند تا طعم دوران سالمندی را تجربه کنند، با زندگی خداحافظی کردند. این موج زودرس فوت ها تنها شهروندان عادی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران را در بر نگرفته هست؛ بلکه موجی است که مردم کشور عزیزمان ایران را مدتی عزادار بازیگران و صورت های معروف و بسیاری از افراد برجسته کشور کرد؛ چراکه نام آنان نیز در کنار دیگر مردم شهر در آمار فوت هایی براساس تعاریف «مرگ غیرطبیعی» بهشت زهرا ثبت شده است است.

مرگ زودرس پایتخت نشینان

روابط عمومی بهشت زهرا با ارائه آمار به روزنامه «شرق» بیشترین علت فوت های گزارش شده است به این مرکز در ١٠ سال اخیر را ایست قلبی عنوان کرده هست. اگر از مجموع فوت شدگان سال ٩٥ که تعداد آنها برابر با ٥٤هزارو ٧٦٩ نفر هست، تعداد فوت شدگان بالای ٦٥ سال و فوت شدگان کمتر از ٩ سال را کم کنیم، عددی برابر با ٢٢هزارو ٧٦٤ نفر فوت شده است در سن نامتعارف جهت فوت به دست می آید.

گزارش ها و آمار بهشت زهرای پایتخت کشور عزیزمان ایران بیانگر این است كه رقمی حدود ٤١ درصد از فوت های اتفاق افتاده در سال ٩٥ مربوط به پایتخت کشور عزیزمان ایران افراد کمتر از ٦٥ سال بوده اند که با توجه به تعاریف بین المللی سن این افراد میان سال و حتی جوان به حساب می آیند و هنوز حتی وارد دوران پیری و کهنسالی نشده اند. این آمار همچنان نشان می دهد ایست قلبی با بیش از ١٥ درصد فوت ومیرها و بعد از آن سکته قلبی و نارسایی قلبی همچنان بیشترین دلایل فوت ومیر در کشور هستند. ميزان فوت بر اثر ایست قلبی در سال ٩٥ حدود پنج هزارو ٣٠٠ نفر بود و این در حالی است که کهولت سن با آماری کمتر از پنج درصد فوت ومیرها در جایگاه نسبتا مناسبی در چارت آماری فوت ومیر بهشت زهرای پایتخت کشور عزیزمان ایران نشسته است.

بیش از ٢٢ هزار نفر از مردم شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران دچار فوت زودهنگام در سال گذشته شده است اند؛ یعنی در سنی کمتر از ٦٥ سال و درحالی که هنوز دوران میان سال

رئیس دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز هفته گذشته به این عنوان اشاره کرد و با اشاره به بیشترین علل فوت های زودرس گفت: حدود ۴۰ درصد از علل این فوت ها مربوط به بیماری های قلبی و عروقی، ۲۰ درصد مربوط به سرطان ها و ۱۵ درصد نیز مربوط به حوادث و سوانح ترافیکی و غیرترافیکی است.

علی معلم، پیر ترین هنرمند جوان فوت شده است تنها ٥٤ سال داشت

مرگ عارف لرستانی بر اثر سکته قلبی به صورت عمومي روز یکشنبه ٢٧/١/٩٦ منتشر شد. با اعلام این خبر، از سوی سخنگوی قوه قضائیه گمانه زنی ها جهت قصور پزشکی در فوت وی منتفی شده است هست؛ ولی این اعلام از اهمیت غیرطبیعی بودن فوت این هنرمند نمی کاهد. او نیز مانند همه بازیگران و صورت های معروف دیگر کشور که در مدت کوتاهی بر اثر اتفاقي مشابه جان خود را از دست دادند، با توجه به آمار و اخبار دچار فوت زودرس شده است هست. علی جعفریان، دکتر و مدیر دانشگاه علوم پزشکی فوت زودرس را چنین تعریف می کند: «امروزه فوت پيش از ۷۰سالگی را فوت زودرس می دانند» یعنی مرگي که عارف لرستانی ها و علی معلم ها گرفتار آن شده است اند؛ اگرچه آمار رسمی تر و آگاهانه تری از این تعداد به صورت رسمی به علت رعایت شرایط و تشویش ايجاد نکردن در اذهان عمومی از سوی وزارت بهداشت و پزشکی قانونی یا مراجع رسمی اعلام نمی شود؛ ولی نگاهی به اطراف و بررسی آمار نشان می دهد فوت های غیرطبیعی و زودرس چندان از شهروندان ایرانی به دور نیستند.

با توجه به غیرطبیعی اعلام شدن فوت بازیگران و صورت های معروف و گاه داشتن شاکی عمدتا این فوت ها به پزشکی قانونی اعلام شده است اند؛ ولی این مرکز به صورت رسمی علت این فوت ها را از مرجع خود منتشر نمی کند. وزارت بهداشت وظیفه خود را انتشار آمار و تعداد دقیق فوت شهروندان نمی داند؛ ولی جهت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی راجع به علت بیماری های قلبی و عروقی، ایست قلبی یا تغذیه ناسالم مشاوره های پزشکی را در اختیار شهروندان قرار می دهد؛ اگرچه آن نیز در حد هشدار و نگرانی جهت شهروندان نیست. درحالی که با توجه به آنچه مدیر دانشگاه علوم پزشکی کشور عزیزمان ایران آن را تأیید كرد؛ یعنی زیاد کردن سرطان و علل قلبی و عروقی در فوت هایی که به تعداد آنها در بهشت زهرای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران اضافه می شود، نمی توان از این آمار به سادگی عبور کرد. علی جعفریان در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر علل این امر را مصرف فست فود، نمک، چربی و شیرینی زیاد و همچنین نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب، به عنوان عوامل خطر بیماری های غیرواگیر اعلام کرد و گفت: متأسفانه ما با مصرف این مواد غذایی قلب و بدن خود را بیمار می کنیم؛ ولی از آن لذت می بریم و خودمان زمینه های جامعه ناسالم را فراهم می کنیم.

مرگ زودرس پایتخت نشینان

روایت فوت های غیرطبیعی و ناگهانی شهروندان کشور عزیزمان ایران به ويژه شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت نخستین بار از فوت عباس کیارستمی در روزهای آغازین سال ٩٥ شروع شد. مرد سرزنده و پرکار سینمای کشور عزیزمان ایران که مرگش روایت عجیبی داشت که هنوز نیز آخر نیافته. فوت او یک مورد از فوت های غیرطبیعی ولی با پرونده قصور پزشکی و شروع فوت های ناگهانی و غیرطبیعی سال ٩٥ بود.

مؤذن زاده اردبیلی، اذان گوی محبوب مردم در ماه های مبارک رمضان را شاید بتوان یکی از خوش شانس ترین فوت شدگان سال ٩٥ دانست. او در زادگاه خود شهر اردبیل در ٨٠سالگی و بر اثر کهولت سن مردم کشور عزیزمان ایران را ترک کرد و مرگش هیچ گاه در آمار فوت های غیرطبیعی دوست داشتنی های سال ٩٥ قرار نگرفت. بعد از او پرویز شاهین خو، بازيگر كهنه كار تئاتر و سینمای کشور عزیزمان ایران است که بعد از گذراندن مراسم خوش حالی صدسالگی خود در ١٠١سالگی درگذشت و البته اصغر بیچاره که در حدود ٩٠سالگی در کشور آمریکا دار فانی را وداع گفت.

بیش از ٢٢ هزار نفر از مردم شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران دچار فوت زودهنگام در سال گذشته شده است اند؛ یعنی در سنی کمتر از ٦٥ سال و درحالی که هنوز دوران میان سال

از سال ٩٥ حدود ٢٦ نفر از افراد برجسته و معروف کشور به فوت طبیعی و همچنین فوت غیرطبیعی جان خود را از دست دادند. بیش از پنج نفر از این تعداد در حدود ٥٠ سالگی و عمدتا با دلایل غیرطبیعی، جان خود را از دست داده اند.

علی معلم در این میان پیر ترین بود که تنها ٥٤ سال داشت و بقیه مانند حسن جوهرچی، دنیا فنی زاده، نیما طباطبایی و افشین یداللهی، در مرز ٥٠ سالگی و حتی کمتر، به طور ناگهانی از میان مردم کشور عزیزمان ایران رفتند و البته ثریا حکمت که با داشتن تنها ٦٢ سال همچنان در آمار فوت ومیر زودرس و کمتر از ٦٥ سال محسوب می شود. حتی دلایل فوت این افراد نیز هیچ کدام طبیعی نبوده و عامل ایست قلبی، سکته مغزی و سرطان به دنبال علت فوت تمامی فوت شدگان هنرمند یا افراد برجسته سال ٩٥ ثبت شده است هست. روندی که از ابتدای سال ٩٦ هم ادامه داشت و موجب از دست دادن محمد خرمشاهی، محمد حسن غمخوار، محمد حیدری، عباس خسروی، ابراهیم نائم و عارف لرستانی – جوان ترین آنان – شد.

مرگ زودرس پایتخت نشینان

مصرف الکل در کشور عزیزمان ایران شیوع بالایی ندارد

در حقیقت اگر فاکتورهایی که روی آنها صحبت زیاد شده است هست، مانند پارازیت ها، آب وهوای نامناسب، آلودگی شدید هوا، آلودگی و بیماری های ناشی از مصرف میوه ها و سبزی ها و صدها خبر ناراحت کننده دیگر را با این مضمون در سطح جامعه و خبرگزاری های نادیده بگیریم، بخشی از این فوت های زودرس که گریبانگیر مردم ایران، به خاص شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران شده است هست، می تواند به علت اطلاع رسانی نادرست در مورد نوع تغذیه و روش های زندگی ناسالم باشد؛ به طوری که مدیر دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران ضمن تأکید بر اهمیت پیشگیری از بروز بیماری های غیرواگیر، گفته بود: «دولت نمی تواند اقداماتی انجام دهد که مردم لاغر شوند یا در غذای خود از نمک کمتری استفاده کنند، بلکه وظیفه مهم دولت، ارائه اطلاعات و ایجاد حساسیت در جامعه نسبت به اوضاع سلامت و وظیفه مهم مردم، پیشگیری از بروز بیماری های متفاوت است».

دکتر سیدمحمدعلی صدرعاملی، دکتر بیمارستان قلب شهیدرجایی، متخصص قلب و عروق و دارای فوق تخصص در زمینه جراحی های قلب، در گفت وگو با «شرق» یکی از عوامل تنگی رگ قلب را چربی عنوان می کند: «چربی زیاد داخل خون می شود که این چربی یا بر اثر آن است که شخص چربی زیادی مصرف کرده یا چربی هایی است که در بدن تولید می شود و فرد نمی تواند آن را بسوزاند. یک عامل نیز سیگار هست، عامل دیگر فشار خون و قند است که در بیمارانی كه قند دارند، تمام عروق گرفتار می شود. فاکتور ژنتیکی هم مؤثر هست. یکسری هم عوامل نامشخص هست، ولی مشخص ها همین هاست».

وی اعتقاد است: «تغذیه نامناسب عامل مهمی در بروز سکته های قلبی هست؛ به خاص که روغن های مصرفی در کشور، عمدتا ناسالم هستند و حتی روغن هایی که به عنوان کم کسترول تبلیغ می شوند نیز خالی از عیب نیستند. فست فودها و مصرف شیرینی زیاد در بین مردم بسیار مرسوم است که اصلا مناسب نیست». مدیر دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران مرسوم ترین عوامل بیماری های غیرواگیر مانند بیماری های مرتبط با قلب و عروق در دنیا را رژیم غذایی نامناسب، کم تحرکی، مصرف سیگار و الکل دانست؛ اگرچه به گفته او در کشور عزیزمان ایران مصرف الکل شیوع بالایی ندارد، ولی رژیم غذایی نامناسب، فوق العاده مرسوم است.

به مشکل می توان یک علت را به همه بازیگران و صورت های معروف کشور یا حتی به بسیاری از مردم کشور تسری داد؛ چراکه عارف لرستانی مربیگری تیم فوتبال بازیگران و صورت های معروف را برعهده داشت یا نمی توان میزان قد و وزن یا برآمدگی شکم علی معلم، حسن جوهرچی، بازیگران و صورت های معروف و شهروندانی را که درحال حاضر فوت شده است اند مورد بازخواست یا اندازه گیری قرار داد، ولی نباید فراموش کرد که درعین حال نمی توان چشم بر زیاد کردن فوت تعداد بازیگران و صورت های معروف و شهروندان در آمارهای فوت غیرطبیعی و گاه زودرس فرو بست.

سرطان، فوت بر اثر دلایل قلبی و عروقی و تصادفات که علی جعفریان، مدیر دانشگاه علوم پزشکی کشور عزیزمان ایران نیز به آن اشاره کرده هست، بیشترین دلایل فوت بازیگران و صورت های معروف و روشنفکران کشور در این دو سال اخیر بوده و مي توان فوت افرادی مانند دنیا فنی زاده، افشین یداللهی، جعفر والی، ثریا حکمت، حسن جوهرچی، علی معلم، عارف لرستانی و حبیب محبیان در سن کمتر از ٦٥ سال را در کنار کهنسال ترهای جمعیت بازیگران و صورت های معروف کشور قرار داد. البته به جز عباس کیارستمی که همچنان قصور پزشکی راجع به پرونده او مطرح است.

به نظر می رسد فاکتور آلودگی هوا را نیز نمی توان کتمان کرد؛ لیکن تعداد فوت شدگی ها در منطقه آلوده شهر تهران، منطقه چهار، با منطقه کم جمعیت و کم آلودگی دیگر شهر، منطقه ٢٢ بسیار تفاوت دارد و منطقه چهار شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با تعداد بیش از سه هزار نفر بیشترین تعداد فوت شده است ها را به خود تخصیص داده شده است داده است.

اگرچه هر لحظه عنوان می شود آلودگی هوا به تنهایی علت فوت نیست، بلکه عاملی است در تسریع فوت جهت افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی، ریوری یا عروقی هستند که در صورت عدم مواظبت یا در معرض آلودگي قرارگرفتن ممکن است فوت آنان سریعتر فرا رسد؛ به همین علت عمدتا از کودکان، بیماران قلبی و ریوی و مادران باردار خواسته می شود از خود در برابر آلودگی هوا محافظت کنند. دکتر صدرعاملی، متخصص بیمارهای قلبی در این باره می گوید: «آلودگی هوا، کمبود اکسیژن و زیادشدن گازکربنیک در سکته قلبی و همچنین ایست قلبی بی تأثیر نیست یا پارازیت ها؛ مدتی است در مریض هایی که برايشان آنژیو انجام می دهیم، گاهی می بینیم عروق کرونری تنگی ندارند، ولی «جریان خون آهسته» در رگ ها بسیار کند است که در زیادی این عامل پارازیت ها بی تأثیر نیستند».

عدم توجه به اصلاح روش های تغذیه و آلودگی هوا در ایران

دکتر سیدمحمدعلی صدرعاملی، دکتر بیمارستان قلب شهیدرجایی، متخصص قلب و عروق و دارای فوق تخصص در زمینه جراحی های قلب، در گفت وگو با «شرق» توضیح می دهد: «شایع ترین علت فوت در دنیا و ازجمله ایران، بیمارهای عروق کرونری؛ یعنی عروقی است که خون را به قلب می رسانند؛ زمانی که این عروق قطع می شود و از بین می روند، سکته اتفاق می افتد؛ این سکته می تواند سکته قلبی، سکته مغزی یا سکته گوارشی باشد که سکته قلبی در دنیا مرسوم تر است». به گفته این متخصص قلب، سکته قلبی زودرس جهت پزشکان این حوزه در حقیقت در زیر سن ٥٠ سال تفاق می افتد. در مواردی نیز فرد دچار ایست قلبی می شود؛ به عنوان نمونه می شنویم یک نفر خوابیده بود ولی دیگر بیدار نشد؛ این فرد ممکن است زمینه بیماری های خاصی را داشته باشد که تشخیص داده نشده و یک دفعه این اوضاع پيش مي آيد؛ به عنوان نمونه ورزش سنگین انجام داده هست، مانند پولادی بازیکن تیم پرسپولیس که به یکباره جانش را از دست داد. این افراد زمینه هایی دارند که بااهمیت ترین عامل، زمینه ژنتیکی است.

فردی که سکته قلبی می کند، هنگامی که تنگی عروق کرونر دارد، سینه اش درد می گیرد، ولی در مواردی می شنویم فرد هیچ دردی احساس نمی کند، هیچ چیزی را متوجه نمی شود و یکباره جانش را از دست می دهد؛ این فرد دچار ایست قلبی شده است است یعنی یکدفعه خون به قلبش نرسیده، بدون آنکه از ناراحتی آگاهی داشته باشد». این دکتر متخصص اعتقاد است: «واقعیت این است که در همه جای دنیا زمینه های بیماری های قلبی براساس آمار در حال کم شدن هستند؛ لیکن در همه جا جهت مقابله با پرسشها آلودگی هوا و تغذیه، برنامه ریزی هایی دارند، ولی این امر در کشور عزیزمان ایران علی رغم جاهاي دیگر دنیا دارد اتفاق می افتد».

به گفته وی، مصرف غیرسیگار نیز در کشور زیاد شده است «مصرف مخدر ها در کشور کم نیستند که می توانند یکدفعه ایجاد اسپاسم کنند؛ یعنی جریان خون به قلب به یکباره قطع شود و با توجه به آنچه می بینیم، این امر در میان جوانان زیاد است». اینها در حالی است که تعداد فوت شده است های بر اثر سکته مغزی نیز در مرز هشدار بهشت زهراست و به مرز پنج درصد نزدیک می شود و تنها کمی از دلایلی که هنوز بهشت زهرا علت آنان را ذکر نکرده و به احتمال زیاد آن را به بعد از روشن شدن و اعلام دقیق از سوی پزشکی قانونی موکول کرده هست، فاصله دارد. نباید فراموش کرد که آمارهای بهشت زهرا و بازیگران و صورت های معروف فوت شده است که ناگهان از میانمان رفته اند، اگرچه قابل تحلیل و تفسیر در یک گزارش رسانه ای نیستند؛ ولی می توان آن را به صورت هشدار نگاه کرد که نیاز به اطلاع رسانی یا در مواردی آگاهی زیاد مسئولان مربوطه به خبرهای هرچند شایعه و همچنین توجه زیاد مردم به زندگی خودشان و اطرافیانشان دارد تا شاید دیگر شاهد فوت هاي زودهنگام – چه نزدیکانمان، چه دور و چه در میان افراد محبوبمان – نباشیم.

اخبار اجتماعی – شرق

واژه های کلیدی: ایران | پزشکی | ایرانی | بیماری | بازیگران | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs