استخوان قورباغه سینمایی قورباغه فیلمنامه

استخوان: قورباغه سینمایی قورباغه فیلمنامه مهران رجبی نیوشا ضیغمی برنامه ریزی مهران غفوریان

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری مساله فقط دستمزد یک مشاور نیست ، جزییات هزینه‌ها اعلام شود

در حالی که مسایل مالی جشنواره فیلم فجر مورد پرسش قرار گرفته، دبیر سی و پنجمین جشنواره ملی فیلم فجر و عضو شورای سیاستگذاری جشنواره امسال صرفا به شائبه دستمزد مشا

مساله فقط دستمزد یک مشاور نیست ، جزییات هزینه‌ها اعلام شود

جزییات هزینه ها اعلام شود/ مساله فقط دستمزد یک مشاور نیست

عبارات مهم : دستمزد

در حالی که مسایل مالی جشنواره فیلم فجر مورد پرسش قرار گرفته، دبیر سی و پنجمین جشنواره ملی فیلم فجر و عضو شورای سیاستگذاری جشنواره امسال صرفا به شائبه دستمزد مشاور هنری تصویر العمل نشان دادند.

به گزارش مهر، در چند روز اخیر یکی از بحث های داغ سینمای کشور عزیزمان ایران مسایل مالی سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در ۲ بخش ملی و جهانی است که این عنوان تا اظهارنظر عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پی گرفته شد و وی در گفتگویی با خبرنگار مهر تاکید کرد که از نظر وی مسایل مالی همه رویدادها و قراردادهای وزارت متبوعش باید براق باشد و چیز پنهانی با مردم وجود ندارد.

این اظهارنظر وزیر تازه وزارت ارشاد که از دوران حضورش در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد به پاکدستی و شفافیت مالی شهره بود مورد اقبال رسانه ها قرار داده شد و سرمنشا یادداشت هایی در بعضی رسانه ها شد و البته آن خطی که در بین رسانه هایی که در قبال مسایل مالی جشنواره فیلم فجر سکوت نکردند، یکسان بود این بود که چه خوب است ریز هزینه ها و بودجه جشنواره های ملی و جهانی فجر در دوره سی و پنجم به افکار عمومی اعلام شود.

در این میان که بحث مسایل مالی جشنواره های فجر داغ بود، روزنامه جوان در مطلبی نوشت: «شنیده ها حاکی از پرداخت ۴۰۰ میلیون تومان به زن بازیگری است که مشاور هنری جشنواره فیلم فجر بوده است.»

تا انتشار این مطلب هیچ کدام از مقامات وزارت ارشاد به طور رسمی راجع به رقم های جشنواره های فجر دوره ۳۵ مطلبی نگفته و منتشر نکرده بودند ولی به یکباره این مطلب سکوت آنها را شکست و محمد حیدری دبیر سی و پنجمین جشنواره ملی فجر امروز ۱۷ مهر در بیانیه ای اعلام کرد: «متاسفانه در گزارش انتشار یافته مواردی از جمله پرداخت حق الزحمه ۴۰۰ میلیون تومانی به مشاور محترم هنری دبیر جشنواره اشاره شده است که کذب محض هست. ضمن تقدیر از تلاش های ارزشمند جمیع بازیگران و صورت های معروف که به رونق و اثرگذاری جشنواره یاد شده است کمک کردند، اعلام می کنم به آن هنرمند شاخص حسب وظیفه و نه درخواست ایشان جهت مدت ۶ ماه تلاش و حضور موثر، هر ماه حدود یک صدم عددی که به ناروا در این گزارش آن رسانه آمده، پرداخت شده است است.»

و ولی امروز علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و یکی از اعضای شورای سیاستگذاری سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر هم در گفتگویی با خبرگزاری میزان راجع به مساله دستمزد مشاور هنری دبیر سی و پنجمین جشنواره ملی فیلم فجر گفته است: «فارغ از اعداد و ارقامی که این روزها رسانه ای شده است ولی هنوز صحت و سقم آن نامشخص هست، حضور بازیگران و صورت های معروف ایرانی در چنین مناسبت فرهنگی مغتنم می تواند تلقی شود. حضور شخصیت های مهم سینمایی در تمامی جشنواره های معتبر دنیا، نه تنها قبیح نیست بلکه امریست رایج. مگر نه این است که جشنواره فجر همواره طی این سال ها بازیگران و صورت های معروف را مورد تقدیر قرار داده است؟ چگونه است که هنگامی که در دوره ای یکی از همین بازیگران و صورت های معروف به دست اندرکاران این مناسبت مشورت داده است به یکباره، هجمه های غیراخلاقی و ارقام اثبات و تأیید نشده مطرح می شود؟ لطفا با احتیاط قضاوت کنیم و اگر هم قضاوت می کنیم، تلاش کنیم داوری مان شتاب زده نباشد تا هرگز فضای سینمای ایران، دستخوش آلودگی شود.»

این اظهارنظرها راجع به دستمزد یکی از مشاوران سی و پنجمین جشنواره ملی فیلم فجر در حالی مطرح می شود که در این بین سوالات مهمتری راجع به مسایل مالی جشنواره های فیلم فجر در دوره سی و پنجم مطرح است و می بایست براق سازی راجع به هزینه های جشنواره نسبت به برآورد بودجه ای که جهت آنها درنظر گرفته شده است بود و نحوه تامین مابه التفاوت آن در اولویت قرار گیرد.

همانطور که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد منعی جهت براق سازی مسایل مالی جشنواره های فیلم فجر وجود ندارد بعد انتظار می رود شرکت سینمایی در گام بعدی هزینه کامل دو جشنواره ملی و جهانی در دوره سی و پنجم را اعلام کرده و ریز هزینه کرد این بودجه را نیز اعلام کند. همچنین مورد نیاز است نحوه ورود اسپانسرها به جشنواره های فجر نیز مشخص شود.

همچنین با توجه به اعلام حیدری مبنی بر اینکه «شفاف سازی راجع به هزینه های جشنواره جهت نخستین بار در دوره سی و پنجم جشنواره فیلم فجر انجام و گزارش ریز هزینه ها به دستگاه های ذی ربط در مورخ ۲۷ فروردین امسال ارسال شد» لذا راه مشکل تا براق سازی رسانه ای وجود ندارد.

البته در مطلبی که حیدری امروز در اختیار رسانه ها گذاشت باز هم به رقم مشخصی اشاره نشده و صرفا با ارجاع به رقم ۴۰۰ میلیون که در گزارش روزنامه جوان اشاره شده است بود، اعلام کرده که هر ماه حدود یک صدم آن رقم دستمزد به مشاور هنری پرداخت شده است است.

مساله علت حضور این فرد، نحوه انتخابش، عملکرد وی در جشنواره و تاثیری که در ارتقا و اصلاح جشنواره ملی فیلم فجر داشته است خود محل بحث است.

مساله فقط دستمزد یک مشاور نیست ، جزییات هزینه‌ها اعلام شود

واژه های کلیدی: دستمزد | رسانه ای | رسانه ها | جشنواره | رسانه ای شده | جشنواره فیلم | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs