استخوان قورباغه سینمایی قورباغه فیلمنامه

استخوان: قورباغه سینمایی قورباغه فیلمنامه مهران رجبی نیوشا ضیغمی برنامه ریزی مهران غفوریان

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری نامه‌ای به وزیر در بابِ پرسشها سینمای کشور

شورای مرکزی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای کشور عزیزمان ایران نامه سرگشاده‌ای را خطاب به “عباس صالحی”، وزیر ارشاد منتشر کرد.

نامه‌ای به وزیر در بابِ پرسشها سینمای کشور

نامه ای به وزیر در بابِ پرسشها سینمای کشور

عبارات مهم : ایران

شورای مرکزی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای کشور عزیزمان ایران نامه سرگشاده ای را خطاب به “عباس صالحی”، وزیر ارشاد منتشر کرد.

در متن این نامه که در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است،

نامه‌ای به وزیر در بابِ پرسشها سینمای کشور

«جناب آقای سید عباس صالحی

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

شورای مرکزی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای کشور عزیزمان ایران نامه سرگشاده‌ای را خطاب به “عباس صالحی”، وزیر ارشاد منتشر کرد.

جلوس شما را بر صندلی وزارت ارشاد اسلامی تبریک می گوییم. ده ها سال است که ما اهالی سینما هر چهار سال این شادباش را به وزیر تازه تقدیم می کنیم. به این امید که شاید در این دوره چهار ساله، پرسشها اساسی سینما حل شود و آرزوهای خانواده بزرگ سینمای کشور عزیزمان ایران جامهی تحقق بر تن کند. ولی هر بار، چهار سال می گذرد، وزیر می رود و پرسشها می ماند.

رهبر معظم انقلاب بارها نارضایتی خود را از اوضاع سینمای کشور اعلام کردند. این نارضایتی معظمُ له که ناخرسندی خود ما نیز هست، ریشه در پرسشها اساسی این صنعت دارد که اهم آنها به شرح زیر هست. حل آنها عزمی جزم می طلبد که امیدواریم با سکانداری جنابعالی در این دوره، به سر منزل مقصود برسد:

۱ـ چرخ سینمای کشور با بودجه ده ها میلیارد تومانی بخش شخصی می چرخد، در حالی که کوچکترین امنیت شغلی و حرفه ای جهت تهیه کنندگان وجود ندارد. از آن مهم تر اینکه بودجه سینمای کشور بر دوش بخش شخصی هست، ولی سیاست ها و تصمیم گیری ها و اداره آن دولتی هست. ما منکر لزوم نظارت دولت بر سینما نیستیم، ولی نظارت با دخالت تفاوت دارد.

نامه‌ای به وزیر در بابِ پرسشها سینمای کشور

۲ـ اهالی سینما نقش بسیار کمرنگی در پروانه ساخت و نمایش دارند. موفقیت سینمای کشور عزیزمان ایران در حضور پررنگش در سینمای جهانی و جشنواره های معتبر، نشان از تجربه و لیاقت این صنف در اداره ی سینمای کشور دارد. حضور فیلمسازان متعهد و آگاه به خطوط قرمز نظام مقدس جمهوریاسلامی این صلاحیت را جهت آنان ایجاب می کند که بتوان بار مهم پروانه های ساخت و نمایش را بر دوش آنان گذاشت و امور حرفه ای را کاملا به اصناف سینمایی واگذار کرد.

۳ـ بسیاری از عاملان و مسئولین که بعضا این حرفه را نیز به درستی نمی شناسند، با اعمال سلایق شخصی، حتا آزادی های تعیین شده است قانونی را نیز بر سینماگران محدود کرده و بدون وجود ضابطه ای مدون و مشخص، هرکس به گونه ای حکم می راند. تصمیماتی که با عوض کردن مدیران، گاهی ۱۸۰ درجه عوض کردن می کند و آیین نامه هایی که سال به سال عوض می شوند. نمی دانیم چگونه می شود با ضوابط امسال فیلم ساخت و با ضوابط سال بعد اکران کرد. در حقیقت ما خواستار استقرار نظام جامع تهیه کنندگی هستیم که بدانیم لااقل جهت چند سال لایتغیر است.

شورای مرکزی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای کشور عزیزمان ایران نامه سرگشاده‌ای را خطاب به “عباس صالحی”، وزیر ارشاد منتشر کرد.

۴ـ ما خواستار تصویب نظام نامه صنفی در مجلس شورای اسلامی هستیم. هنوز بعد از 40 سال، تولید فیلم در رده «خدمات» واقع شده است است نه «صنعت». مورد نیاز است طی پیشنهاد لایحه ای از سوی وزارت ارشاد اسلامی به دولت و از سوی دولت به مجلس، خواستار به رسمیت شناختن سینمای کشور عزیزمان ایران و تبدیل جایگاه آن از خدمات به صنعت شد.

۵ـ ما خواستار جلوگیری از اعمال سلیقه و فشار ارگان ها و مراجع دولتی و غیر دولتی در مورد فیلمنامه هایی هستیم که بعد از تصویب و ممیزی های لازم، پروانه ساخت آنها صادر شده است هست. مراجعی که همکاری خود را منوط به اعمال خواسته و نظر آن ها در فیلمنامه مشروط می کنند. همچنین خواستار جلوگیری از اعمال سلیقه و فشار عوامل خارج از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد پخش فیلم هایی هستیم که پروانه نمایش می گیرند. یک پروژه از لحظه صدور پروانه ساخت و کلید خوردن تا اتمام تولید،یک نگرانی دارد و پخش فیلم از روز اول تا آخر اکران صدها نگرانی که آیا فیلمی که همه ی مجراهای قانونی را طی کرده تا بر پرده قرار گرفته هست، روند طبیعی نمایش و اکران آن طی خواهد شد یا نه.

نامه‌ای به وزیر در بابِ پرسشها سینمای کشور

۶ـ مبارزه جدی و مداوم با دزدی آثار سینمایی در شبکه ی قاچاق کشور و تدوین قوانینی در مجلس جهت برخورد با سوداگران و خلافکارانی که به آسانی با سرمایه و هستییک تهیه کننده بازی می کنند و کسی نیز جوابگوی آن نیست.

۷ـ امکان معرفی و تبلیغ گسترده آثار سینمایی در رسانه ملی و تبلیغات محیطی با همکاری صداسیما و شهرداری که بار سنگین هزینه تبلیغات را بر دوش تهیه کننده دارد. همچنین امکان استفاده از شیوه های نوین و متفاوت تبلیغاتی. امروزه از چاقو و فرفره گرفته تا قرص های چاقی و لاغری آزادانه امکانات متفاوتی جهت تبلیغات خود دارند، ولی همان ابزارها نوبت به کالاهای فرهنگی که می رسد، جرم تلقی می گردد.

۸ـ گسترش سالن های نمایش فیلم با توجه به جمعیت بیش از هشتاد میلیونی کشور ایران، تولید بیش از یکصد فیلم سینمایی در سال به ۵۰۰۰ پرده سالن سینما نیاز دارد . مورد نیاز به توضیح است نزدیک به یکهزار شهر حتییک سالن سینما ندارد .در حقیقتیکی از پرسشها تولیدی سینمایی ، توزیع آن است.

۹ـ راه اندازی توسعه ویدئو در خواستی (V.O.D ) که حمایت کامل وزارت ارتباطات و فن آوری را می طلبد.۱۰ ـ جلوگیری از تولید مستقیم فیلم به وسیله ارگانهای دولتی و نیمه دولتی که ضربه ی جدی برساختار تولید، اوج بردن نجومی دستمزدها و ایجاد بی تفاوتی و بی اعتمادی در مردم نسبت به ارائه ی فیلم جالب و دارا بودن حداقل استانداردهاییک اثر سینمایی دارد. ار آن جا که یک ارگان دولتی دلواپس بازگشت سرمایه فیلم تولید شده است نیست و بسیاری از مدیران دولتی فقط جهت پر کردن کارنامه ی خود ، اقدام به تولید فیلم می کنند ، نه به کیفیت اثر ارائه شده است می اندیشند و نه به هزینهی ساخت آن و این عنوان به آفتی جهت سینمای کشور و بخش شخصی تبدیل شده است هست. ۱۱ ـ حوزه ی هنری که بیش از ۹۰ سینمای کشور را در اختیار دارد، به عنوان ارگانی موازی با وزارت ارشاد عمل می کند. پروانه نمایشی که وزارت ارشاد صادر می کند، جهت آنها معتبر نیست و خودشان مستقلآ فیلم ها را بازبینی می کنند و جهت اکران تصمیم می گیرند .

جناب آقای صالحی

مواردی که بر شمرده شد ، شمه ای از سنگ های بزرگی است که بر سر راه فیلمسازان بخش شخصی در این کشور واقع شده است است و امنیت شغلی و حرفه ای را دچار مخاطره کرده هست. هموار کردن مسیر سینمایی ایران، همتی عالی و عزمی جدی می طلبد که امیدواریم با کار آمدی جنابعالی و تجربهی جناب مهندس حیدریان، ریاست محترم شرکت سینمایی کشور محقق گردد

شورای مرکزی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران

واژه های کلیدی: ایران | سینما | سینمای | پروانه | سینمایی | سینماگران | وزیر ارشاد | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs